Jak wybrać najlepszą przyłbice spawalniczą
Zakup odpowiedniej przyłbicy spawalniczej musi być przemyślany i nie warto na tym zbytnio oszczędzać - wpływa to na komfort pracy i wytrzymałość urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na ochronę wzroku przed działaniem promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego.
Rodzaje przyłbic spawalniczych
Przyłbice spawalnicze dzielą się na pasywne i automatyczne. Te pierwsze charakteryzują się barwą szkła o stałym poziomie przyciemnienia. Jedną z zalet takiego typu przyłbic jest niska cena, jednak, aby sprawdzić postęp prac potrzebne jest podniesienie przyłbicy i później ponowne jej założenie. Powtarzanie takich czynności kolejny raz z rzędu może być bardzo męczące i zastosowanie takiej przyłbicy zalecane jest w drobnych pracach spawalniczych. Kolejnym typem są przyłbice automatyczne. Są one wyposażone w filtr, dzięki któremu w przeciwieństwie do przyłbic pasywnych, możemy regulować poziom przyciemnienia podczas pracy.
Przyłbice automatyczne to urządzenia zdecydowanie bardziej zaawansowane, przyciemniające się w ciągu ułamka sekundy. Działają one w trybie ciągłym, nie ma potrzeby podnoszenia przyłbicy w trakcie spawania. Takie rozwiązanie znacząco przyspiesza pracę oraz pozytywnie wpływa na jej komfort. Maski automatyczne są dużo droższe, jednak zdecydowanie rekompensują to podczas działania.
Parametry techniczne
Przy wyborze przyłbicy warto zwrócić uwagę na ocenę wkładu filtra, w której jeden z czynników może mieć ocenę od 1 do 3. Najlepszym urządzeniem będzie te, które osiągnie ocenę 1/1/1/1 w wszystkich kategoriach. Taki wynik mówi o tym, że urządzenie zapewni stabilny i pozbawiony zakłóceń widok.
Kolejnym kluczowym elementem będzie ilość sensorów łuku, których liczba wynosi od dwóch do czterech. Większa liczba detektorów wpływa na szybkość i stopień przyciemnienia, co chroni nas przed zostaniem oślepionym przez zbyt słabe, lub zbyt wolne zaciemnienie maski do odpowiedniego poziomu.
Następnym ważnym elementem jest wizja, która zależy od rozmiaru kasety filtra. Odpowiedni wymiar zapewnia bardziej wyraźne oraz większe pole widzenia. Użytkownikom domowym spokojnie wystarczy kaseta z filtrem w wymiarze 50 mm x 100 mm. Do profesjonalnych prac lepiej sprawdzą większe wymiary.